Trump spune că ar putea muta în Polonia cei 5.000 de militari americani pe care îi va retrage din Germania. România spera să primească o parte din aceste efective

Președintele american Donald Trump a declarat că „ar putea” muta trupe americane din Germania în Polonia, în timp ce Pentagonul se pregătește să retragă aproximativ 5.000 de soldați americani din Germania în cursul anului viitor.

„Polonia ar dori acest lucru”, a declarat Trump jurnaliștilor vineri, când a fost întrebat despre această perspectivă. „Avem o relație excelentă cu Polonia. Am o relație excelentă cu președintele... Îmi place foarte mult de el, deci este posibil.”

Pentagonul a confirmat la începutul acestei luni că SUA va retrage 5.000 de soldați din bazele militare din Germania, ca urmare a unei amenințări formulate de Trump după ce s-a certat cu cancelarul german Friedrich Merz pe marginea războiului din Iran. Trump a avertizat ulterior că Pentagonul va „retrage mult mai mult decât 5.000”.

articol conex: Trump, presat de greii din propriul partid să relocheze în România și Polonia cei 5.000 de militari pe care vrea să-i retragă din Germania

Președintele polonez Karol Nawrocki a declarat miercuri că Polonia este pregătită să găzduiască trupe americane retrase din Germania și că va face personal lobby pe lângă Trump pentru a trimite soldații în est. Prim-ministrul polonez Donald Tusk avertizase luni că Varșovia  nu ar trebui să „fure” trupe de la aliați .

Ministrul apărării din Polonia și liderul Partidului Popular Polonez, Władysław Kosiniak-Kamysz, a salutat sâmbătă remarcile lui Trump.

„Alianța polono-americană este fundamentul securității noastre”, a postat el pe rețeaua de socializare X. „Polonia este pregătită să primească mai mulți soldați americani pentru a consolida flancul estic al NATO și a oferi o protecție și mai bună Europei.”

Ultimele articole

Categorii