În contextul în care un acord de pace rămâne încă departe, Pentagonul a anunțat că 5.000 de soldați americani vor fi retrași din Germania, la doar câteva zile după ce cancelarul Friedrich Merz a declarat că SUA sunt „umilite” de Iran.
Donald Trump amenințase deja că va retrage trupele americane din țară după ce cancelarul Friedrich Merz a declarat că SUA sunt „umilite” de Iran în cadrul negocierilor pentru încetarea războiului care durează de două luni.
Merz a sugerat într-un discurs susținut luni că SUA nu au acordat suficientă atenție strategiei de ieșire din război.
Trump a replicat că Merz „face o treabă groaznică” în propria țară și ar trebui să petreacă „mai puțin timp amestecându-se” în eforturile SUA de a combate „amenințarea nucleară iraniană”.
„Președintele reacționează pe bună dreptate la aceste remarci contraproductive”, a declarat pentru Reuters un înalt oficial al Pentagonului, adăugând că recentele declarații ale Germaniei au fost „inadecvate și nefolositoare”.
O echipă de luptă de brigadă aflată acum în Germania va fi retrasă din țară, iar un batalion de artilerie cu rază lungă de acțiune pe care administrația Biden intenționa să-l desfășoare în Germania mai târziu în acest an nu va mai fi trimis, a spus oficialul.
Retragerea este de așteptat să se finalizeze în următoarele șase până la douăsprezece luni, a declarat purtătorul de cuvânt șef al Pentagonului, Sean Parnell.
Statele Unite au aproximativ 35.000 de militari în serviciu activ staționați în Germania, arată datele Centrului de Date privind Efectivele Armatei SUA – mai mult de jumătate din totalul european.



