Donald Trump a declarat vineri că va majora tarifele vamale aplicate autovehiculelor din UE exportate în SUA la 25%, iar președintele comisiei pentru Comerț a Uniunii Europene i-a răspuns acestuia cu un ton dur că "această ultimă mișcare demonstrează cât de nesigură este partea americană".
Vineri, președintele SUA a declarat că va impune aceste măsuri după ce a acuzat UE că „nu respectă” un acord comercial convenit.
El a spus că tarifele, care vor intra în vigoare săptămâna viitoare, vor fi majorate la 25%.
Însă, ca răspuns, președintele comisiei pentru comerț a Parlamentului European, Bernd Lange, a declarat că această mișcare demonstrează că SUA sunt „nesigure”.
Lange a spus:
„Această ultimă mișcare demonstrează cât de nesigură este partea americană.
„Am asistat deja la aceste atacuri arbitrare din partea SUA în cazul Groenlandei; acesta nu este modul în care trebuie tratați partenerii apropiați.
„Acum nu putem decât să răspundem cu cea mai mare claritate și fermitate, bazându-ne pe puterea poziției noastre.”
Lange, care a afirmat că UE respectă acordul-cadru comercial încheiat cu SUA în Scoția anul trecut, a descris, de asemenea, comportamentul domnului Trump ca fiind „inacceptabil”.
Acordul încheiat a impus o taxă de import de 15% asupra majorității mărfurilor din UE, evitând un război comercial de proporții mai mari.
SUA au încălcat în repetate rânduri acordul, a afirmat el, „de exemplu, cu peste 400 de produse care conțin oțel și aluminiu, care sunt acum supuse unui tarif mediu de 26%”.



