Teheranul anunță că reluarea războiului împotriva Statelor Unite este „inevitabilă” și explică și de ce

„Fără capitulare, războiul este inevitabil. Așadar, așteptăm și războiul nu ne sperie”, a declarat marți Mohammad Jafar Assadi, adjunct al comandamentului interarme Khatam al-Anbiya, în contextul în care discuțiile dintre Teheran și Washington pentru a pune capăt definitiv ostilităților din Orientul Mijlociu par să bată pasul pe loc.

„Statele Unite cer capitularea noastră totală, iar națiunea iraniană nu va capitula niciodată”, a explicat generalul Mohammad Jafar Assadi.

Iranul nu a răspuns încă la propunerea de acord final cu Statele Unite, menit să pună capăt conflictului dintre cele două țări, iar discuțiile privind textul final continuă la Teheran, a declarat marți pentru Mehr News o sursă apropiată echipei iraniene de negociatori.

Sursa a afirmat că Iranul analizează propunerea cu prudență, din cauza a ceea ce consideră a fi un istoric de nerespectare a angajamentelor de către SUA și a unei vechi neîncrederi care s-a instaurat între cele două părți.

„Pe baza experiențelor anterioare, Iranul caută beneficii tangibile și reale”, a spus sursa.

Noile declarații vin după ce agenția de presă iraniană Tasnim a afirmat luni că echipa de negociere a Iranului a încetat să mai facă schimb de mesaje cu Statele Unite prin intermediul negociatorilor din cauza atacurilor israeliene în Liban.

De altfel, ofensiva Israelului împotriva Hezbollah în Liban, lansată luni, a fost și subiectul unei aprinse conversații telefonice dintre Trump și Netanyahu, în care președintele american îl presa pe premierul israelian să reducă ofensiva în Liban, potrivit unor surse citate de CNN. Trump a folosit pe alocuri înjurături pentru a-și exprima dezaprobarea față de planurile Israelului, care amenințau să dea peste cap negocierile cu Iranul.

Ultimele articole

Categorii