SUA lansează atacuri aeriene în Iran, în timp ce Washingtonul susține că armistițiul este încă valabil

SUA a anunțat miercuri că a lansat noi atacuri aeriene asupra Iranului și a distrus patru drone, chiar dacă un armistițiu mai amplu este încă valabil în conflictul care durează de aproape trei luni. Atacurile aeriene au lovit o poziție militară de-a lungul coastei de sud a Iranului, considerată o amenințare la adresa forțelor americane și a traficului maritim comercial din Strâmtoarea Hormuz, a declarat un oficial american pentru Politico.

Atacurile au fost însoțite de doborârea de către forțele americane a patru drone iraniene, care reprezentau, de asemenea, o amenințare, a declarat oficialul, care a acordat anonimatul pentru a oferi detalii despre atacurile raportate inițial de Reuters.

„Forțele americane au atacat, de asemenea, o stație iraniană de control terestru din Bandar Abbas, care era pe cale să lanseze o a cincea dronă”, a declarat oficialul. „Aceste acțiuni au fost măsurate, pur defensive și au avut ca scop menținerea armistițiului.”

Atacurile au loc în contextul negocierilor în curs de desfășurare pentru a pune capăt campaniei militare comune a SUA și Israelului în Iran, care a dus la mii de morți și la creșterea prețurilor petrolului la nivel mondial. Încetinirea focului între părți continuă să fie valabilă, în ciuda atacurilor de pe coasta Golfului Persic din ultimele zile.

Președintele Donald Trump a declarat miercuri reporterilor că s-ar putea ajunge la o înțelegere, dar a sugerat că, dacă nu se ajunge la o înțelegere, „va trebui doar să terminăm treaba”.

Atacurile marchează al doilea atac american în Iran într-o săptămână. Luni, SUA au declarat că au efectuat „atacuri de autoapărare” în sudul Iranului asupra mai multor ținte, inclusiv asupra unor poligoane de lansare a rachetelor și a ambarcațiunilor iraniene care încercau să planteze mine în Strâmtoarea Ormuz.

Președintele a respins miercuri o propunere care ar prevedea ca Iranul și Omanul, un facilitator cheie al discuțiilor din culise, să supravegheze traficul maritim prin Strâmtoarea Hormuz - o cale de trecere critică prin care circulă aproximativ 20% din petrolul mondial.

Trump a insistat că Iranul nu ar trebui să aibă niciun control asupra căii navigabile, pe care dorește să fie tratată ca o întindere de apă internațională, adăugând în același timp că dorește ca SUA să „o supravegheze”.

Ultimele articole

Categorii