La trei zile după ce liderul PSD Sorin Grindeanu acuza faptul că banii din SAFE îi vor da înapoi românii, „nu domnul Miruță, nici domnul Bolojan”, Sindicatul Angajaților din Aparatul de Lucru al Guvernului (SAALG) a emis azi un comunicat în care atrage atenția asupra programului prin care România accesează peste 16,6 miliarde de euro și cere demitere vicepremierului Oana Gheorghiu și a ministrului Economiei, Irineu Darău. În paralel, ministrul Apărării, Radu Miruță, anunța tot azi că ”Uzina Mecanică Sadu este oficial între fabricile vechi de armament din România care vor fi salvate și aduse la viață prin SAFE”...
În comunicatul cu titlul „Guvernul României nu este agenție de business development. Vicepremierii și miniștrii nu sunt agenți comerciali pentru companii private”, SAALG protestează împotriva faptului că șase din cele 15 contracte din SAFE ar merge către grupul german Rheinmetall.
În acest sens, sindicaliștii cer lămuriri, înddtrebând insinuos dacă nu cumva contactele guvernamentale cu grupuri germane private, e-mailurile către instituții românești și programele de miliarde vizează interesul României sau alte interese?
În acest cadru insinuos, sindicaliștii cer demisia sau demiterea vicepremierului Oana Gheorghiu și a ministrului Economiei, Irineu Darău, susținând că întâlniri și corespondență instituțională a acestora cu grupul german Schwarz, insuficient declarate public
SAALG se prevalează de Legea nr. 49/2025, care prevede că membrii Guvernului sunt obligați să înregistreze în RUTI toate întâlnirile cu persoane terțe. Întâlnirile planificate trebuie publicate cu cel puțin două zile înainte. Cele neplanificate, în termen de două zile de la desfășurare. SAALG întreabă public dacă aceste obligații au fost respectate și solicită indicarea înregistrărilor existente, deși nu există niciul indiciu că legea ar fi fost încălcată.
Despre RUTI vorbea și social-democratul Adrian Câciu, cu o seară înaintea comunicatul SAALG, întrebând la fel de insinuos dacă vicepremierul Oana Gheorghiu "o fi fost în loja vreunui om de afaceri nedeclarat în RUTI?" la conertul Metallica, după ce aceasta a postat o imagine de la eveniment, însoțită de următorul text: "Când aprinzi lumina, sistemul vine să te atace. După zeci de ani de combinații, Ilie Bolojan a început curățenia în cămară.Gata cu sinecurile, gata cu privilegiile, gata cu risipa. Nothing Else Matters."
Sindicatul se declară deranjat și de faptul că actualul președinte al Autorității pentru Digitalizarea României, Aurel-Cătălin Giulescu, a fost anterior consilier de stat în aparatul vicepremierului Gheorghiu: „Când un om din aparatul vicepremierului ajunge la conducerea instituției care gestionează digitalizarea României, Guvernul nu mai poate cere publicului să creadă în simple coincidențe administrative”, pretinde SAALG fără a indica vreo posibilă încălcare de prevedere.
Așdar, în baza acestei construcții bazate pe presupuneri, Sindicatul cere demisia de onoare a celor doi demnitari sau, în lipsa acesteia, demiterea lor de către premierul interimar. Solicită publicarea tuturor e-mailurilor, minutelor și agendelor privind contactele cu grupul Schwarz, verificarea de către Corpul de Control al Prim-ministrului și publicarea tuturor întâlnirilor cu entități private interesate de digitalizare, cloud și achiziții publice.



