La o săptămână după ce deputatul de Buzău Petre Emanoil Neagu a părăsit PSD și s-a înscris în PNL, un alt parlamentar își dă demisia din partidul condus de Sorin Grindeanu. Senatoarea Victoria Stoiciu a anunțat că a demisionat din partid, neputând accepta comportamentul politic iresponsabil al echipei Grindeanu, care s-a pretat la a se alia cu un partid ca AUR pentru a depune o moțiune de cenzură împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan. Senatoarea a catalogat inițiativa social-democraților de a face alianță cu AUR împotriva Guvernului drept „o linie roșie” peste care nu poate trece.
„Astăzi mi-am înaintat oficial demisia din Partidul Social Democrat. Decizia vine ca un pas firesc după ce ieri am refuzat să semnez moțiunea de cenzură, marcând momentul în care viziunea mea și direcția actuală a partidului au intrat pe contrasens total”, a transmis Victoria Stoiciu, printr-o postare pe pagina personală de Facebook. Victoria Stoiciu a subliniat că este nevoie „de un cordon sanitar absolut care să mențină forțele extremiste în izolare politică totală”.
„Orice încălcare a acestui principiu nu reprezintă doar o eroare tactică, ci o normalizare a fascismului. Pas cu pas, până când monstrul va fi prea mare ca să îl răpunem. Istoria este cel mai bun profesor. Ascensiunea fascismului în perioada interbelică nu s-a produs subit. A fost rezultatul unor concesii repetate făcute de forțele democratice, care au sacrificat viitorul pentru calcule politice mici și rațiuni de moment”, a adăugat senatoarea. Ea a mai subliniat că nu poate și nu va „gira niciodată normalizarea fascismului”, alianța PSD-AUR fiind „o linie roșie peste care nu se poate trece”.
„Le mulțumesc colegilor social-democrați care m-au susținut în inițiativele legislative de până acum pentru buna colaborare. Din păcate, drumurile noastre se despart aici, nu pot face parte dintr-un proiect care sacrifică valorile democratice fundamentale pe altarul unor interese politice de etapă”, a adăugat fosta senatoare PSD.



