Situația educației din România devine tot mai critică, atât din punctul de vedere al calității sistemului, cât și al ratei uriașe de abandon școlar, capitol la care țara noastră se află pe primul loc în raportul publicat azi, 4 iunie, de către Eurostat.
Statistica europeană arată că în 2025, 17 țări ale UE au atins deja obiectivul propus pentru 2030 de a reduce la 9,0% abandonul școlar.
Cele mai mici procente ale persoanelor care părăsesc timpuriu sistemul de educație și formare profesională au fost înregistrate în Croația (2,1%), Grecia (3,0%) și Irlanda (3,6%).
La cealaltă extremă, țările UE care au raportat cele mai mari ponderi de persoane care au părăsit timpuriu școala în 2025 au fost România (15,5%), Germania (13,1%) și Spania (12,8%).

Ponderea tinerilor cu vârste cuprinse între 18 și 24 de ani care părăsesc timpuriu sistemul de educație și formare profesională) în UE a fost de 9,1%, atingând aproape obiectivul la nivelul UE de 9,0% propus pentru 2030.
Această pondere a scăzut constant în ultimii 10 ani (de la 11,0% în 2015), aducând UE mai aproape de obiectivul de reducere a ratelor persoanelor care abandonează școala timpuriu la sub 9,0% până în 2030.
Mai mulți tineri decât femei părăsesc devreme sistemul de educație și formare profesională, dar pentru ambele sexe s-a observat o tendință descendentă. Ponderea tinerilor bărbați a scăzut de la 12,5% în 2015 la 10,6% în 2025. În același timp, ponderea tinerelor femei a scăzut de la 9,4% în 2015 la 7,5% anul trecut.
Comparativ cu 2015, 19 țări ale UE au raportat o pondere mai mică a persoanelor care au părăsit timpuriu școala în 2025, Malta conducând cu cea mai mare scădere (-7,7 puncte procentuale (pp), urmată de Portugalia (-7,4 pp) și Spania (-7,2 pp). Dintre cele 7 țări în care ponderea persoanelor care au părăsit timpuriu școala a fost mai mare în 2025 decât în 2015, Cipru a înregistrat cea mai mare creștere (+4,6 pp), urmat de Germania (+3,0 pp) și Austria (+2,7 pp).



