Prim-ministrul groenlandez Jens-Frederik Nielsen a declarat că poziția SUA cu privire la Groenlanda nu s-a schimbat după întâlnirea cu trimisul lui Donald Trump pe insulă, Jeff Landry.
Nielsen a declarat că întâlnirea a fost „constructivă”, dar a dovedit că nu există „niciun semn... că ceva s-ar fi schimbat” în planurile SUA de a controla teritoriul.
„Am reiterat clar că poporul Groenlandei nu este de vânzare și că groenlandezii au dreptul la autodeterminare. Acesta nu este un subiect de negociere”, a subliniat Nielsen.
Ministrul de externe al Groenlandei, Múte B. Egede, a declarat, de asemenea, reporterilor după întâlnire că SUA nu au renunțat la obiectivele lor de a achiziționa teritoriul.
„ Avem linia noastră roșie. Nici punctul de plecare al americanilor nu s-a schimbat”, a spus Egede.
În comentariile ulterioare relatate de postul public danez de radiodifuziune, DK, Nielsen a declarat că întâlnirile cu SUA vor continua , dar orice cooperare mai strânsă ar necesita ca SUA să respecte mai întâi liniile roșii și suveranitatea Groenlandei.
Landry, guvernatorul statului american Louisiana, a sosit aseară în Islanda pentru a participa la conferința de afaceri „Future Greenland”. Reuters a menționat că nu a fost invitat în mod special, dar evenimentul a fost deschis oricui se putea înscrie.



