În timp ce social-democrații votau pe capete retragerea susținerii premierului Ilie Bolojan, acesta din urmă avea o întâlnire în interiorul PNL cu mai mulți lideri de la centru și locali, pregătind un răspuns adecvat pentru un PSD care în toate sondajele independente ”e sub 20%”. Surse liberale au declarat pentru România1.ro că absolut toți liderii care au participat la discuții și-au exprimat susținerea pentru premier și au cerut ca PNL să nu cedeze niciun pas în fața unui PSD care și-așa ”e în derivă”. La ora 20.20, premierul va anunța cum va răspunde la decizia social-democraților de a-i retrage spijinul. De asemenea, liderul USR va face, la rândul lui, declarații publice, în același sens.
România1.ro transmite declarațiile premierului Bolojan în regim LIVE TEXT:Declarațiile premierului:
❝Am luat act de decizia complet greșită și complet ireposanbilă a PSD față de România. Am format o coaliție care se baza pe tre elemente: ordine în finanțele țării, buna guvernare, respectul față de cetățeni. Azi vedem pericilitarea finanțelor, aruncarea în aer a guvernării, totul făcut într-o lipsă de total respect față de cetățeni”.
Este total anormal să fii doar parte la decizie, dar să fugi cu lașitate de răspunderea deciziilor. Sunt lucruri care nu sunt negociabile pentru că doar așa se pot crea condiții pentru dezvoltare: să reducem risipa, să facem un stat mai eficient și să guvernăm corect și cinstit. PSD nu este de acord cu aceste principii.
„Orice om de stat care se consideră responsabil vrea să-și întărească țara, nu să o slăbească așa cum vrea PSD (…) Voi continua să exercit mandatul de premier astfel încât să asigurăm stabilitatea guvernării. Mulțumiri pentru cei care în această seară și pe rețelel sociale mi-au arătat susținere considerând că nu este un sprijin pentru o persoană, ci pentru România onestă, o Românie fără privilegii”



