Aflat în vâltoarea moțiunii de cenzură inițiată de PSD și AUR, premierul Ilie Bolojan nu a uitat să-i felicite luni pe elevii români pentru rezultatele meritorii de la campionatul mondial de robotică din SUA, dar și pe Cristi Chivu, care a devenit primul antrenor de fotbal român care câștigă campionatul Italiei.
Mesajul premierului:
„RESPECT PENTRU PERFORMANȚĂ!
Felicitări reprezentanților României care ne-au dat motive de bucurie în ultimele zile!
Patru echipe de tineri români sunt printre câștigătorii campionatului mondial de robotică „FIRST Tech Challenge” din Houston, SUA, una dintre cele mai importante competiții de acest gen pentru elevi din lume.
Ne-au reprezentat:
-Echipa Velocity de la Liceul „Gheorghe Munteanu Murgoci” din Brăila – titlul mondial;
-Echipa Heart of RoBots de la Colegiul Național „B. P. Hasdeu” din Buzău – locul al II-lea;
-Echipa Quantum Robotics de la Liceul Internațional de Informatică din București – locul al III-lea;
-Echipa AiCitizens de la Colegiul Național „Al. I. Cuza” din Focșani – locul al IV-lea.
De asemenea, duminică seara, Cristian Chivu a devenit primul antrenor de fotbal român care câștigă Campionatul Italiei.
Sunt noi confirmări că românii pot performa la cel mai înalt nivel prin seriozitate, pasiune și profesionalism.
Hai România!”, își încheie premierul mesajul pe Facebook.



