BREAKING ❘ Directorul INSCOP dezvăluie că PNL a depășit PSD cu 4% la intenția de vot, iar Bolojan a trecut pe primul loc în clasamentul încrederii, cu un scor uriaș

Remus Ștefureac, directorul institutului independent de sondare a opiniei publice INSCOP Research, a așteptat să fie votată moțiunea pentru a publica noi date care relevă schimbări majore ale percepției opiniei publice asupra partidelor și a politicienilor din țara noastră.

„Nu am publicat cifre zilele acestea pentru ca nu suntem implicați în jocul politic și nici nu acționăm ca instrumente de reglaj. Pentru ca nu acesta este rolul sondajelor de opinie. Cel puțin nu al sondajelor INSCOP”, explică Ștefureac în postarea cu noile date.

”În săptămâna de dinaintea moțiunii, PNL avea 4 puncte procentuale peste PSD în clasamentul intenției de vot pe alegatorii mobilizați, iar în 3 săptămâni de blitzkrieg politic, Ilie Bolojan a crescut cu 8 puncte în clasamentul încrederii”, dezvăluie directorul INSCOP.

articol conex. PSD i-a oferit lui Bolojan cel mai bun cadou electoral din ultimii 30 de ani / „Grindeanu, nici nu știi cât de mic o să devii!” — dictonul care îi dă frisoane liderului PSD

În opinia sa, ”rămâne de văzut cum vor arăta lucrurile după moțiune. Nu ne aruncăm în speculații, ci măsurăm obiectiv, cu instrumente solide. Opinia publică e întotdeauna fluidă în perioade de criză politică, în funcție de intensitatea evenimentelor politice si a consecințelor economice-sociale. De aceea, lucrurile trebuie să se așeze puțin după emoția acestor zile. Invitația la calm este bună”, conchide Remus Ștefureac.

Ultimele articole

Categorii