„ALLIANCE FAIRFAX, o navă care transportă vehicule și arborează pavilion american, operată de Farrell Lines, Inc., o filială a transportatorului american Maersk Line Limited (MLL), a traversat strâmtoarea Ormuz și a părăsit Golful Persic pe 4 mai”, a anunțat Maersk, gigantul danez din domeniul transportului maritim de mărfuri în containere.
„Tranzitul s-a desfășurat fără incidente și toți membrii echipajului sunt teferi și nevătămați”, a precizat armatorul.
Nava a fost „însoțită de forțe militare americane”, a adăugat compania.
Nava de transport auto „se afla în Golful Persic în momentul în care au izbucnit ostilitățile dintre Statele Unite și Iran în februarie și nu a putut pleca din cauza preocupărilor persistente legate de securitate”, a precizat acesta.
Cu o zi în urmă, Comandamentul Central al SUA anunța că două nave comerciale americane ghidate de distrugătoare US Navy au spart blocada Iranului asupra Strâmtorii Ormuz:
”Distrugătoarele cu rachete ghidate ale Marinei SUA operează în prezent în Golful Persic, după ce au traversat Strâmtoarea Hormuz în cadrul operațiunii „Project Freedom”. Forțele americane contribuie activ la eforturile de restabilire a tranzitului navelor comerciale. Ca prim pas, două nave comerciale sub pavilion american au traversat cu succes Strâmtoarea Hormuz și își continuă călătoria în condiții de siguranță”, a anunțat Comandamentul Central al SUA.
Navigarea cu succes a navelor prin strâmtoare vine la o zi după ce președintele Donald Trump a promis că va ghida navele prin canalul navigabil, unde Iranul încearcă să controleze transportul maritim.



