LIVE ❘ Președintele Nicușor Dan spune că va fi nevoie ”să se acționeze rapid” dacă se va ajunge la răsturnarea guvernului Bolojan. Ce crede despre scenariul suspendării lui

Președintele Nicușor Dan face declarații dininclusiv la cele despre cirza politică din țară Dubrovnik (Croația), unde se află la Summitul celor Trei Mări. Șeful statului va prezenta concluziile dezbaterilor și va răspunde la întrebările jurnaliștilor, inclusiv la cele despre criza politică din țară.

Romania1.ro prezintă principalele declarații ale președintelui în regim LIVE TEXT:

Vă temeți de o suspendare, așa cum a spus George Simion, având în vedere alianța PSD-AUR? 

Chiar Constituția României vorbește despre direcția pro-occidentală a României. Eu voi acționa pentru ca România să fie guvernată de forțe pro-occidentale. Suspendarea nu e o chestie serioasă.

Va fi guvern PSD-AUR? 

Scenariul teoretic de care vorbiți e extrem de puțin probabil. Nu există vreo declarație din partea PSD că merge în acest sens, dimpotrivă

Despre stadiul PNRR:

Ministrul Pîslaru a spus în discuția liderilor care este stadiul măsurilor legislative necesare și aici sunt de ordinul 10-12 legi care trebuie adoptate până la 31 august. Există consens că trebuie să le adoptăm, pe 2-3 din ele există poziții care sunt ușor diferite între partide. Dar e nevoie de o dezbatere. Dacă va fi nevoie de prezența mea voi fi acolo, voi media

● Veți desemna alt premier PNL dacă Ilie Bolojan va fi demis marți?

Avem o moțiune semnată de un număr important de parlamentari. Nu vreau să intru foarte mult în scenarii. Dacă vom fi acolo, evident că necesitatea e să acționăm repede, să stabilizăm. Eu voi avea o poziție constructivă, dar vor fi mulți oameni la masă și nu pot să anticipez rezultatul

● Vor fi americani la summitul B9? 

Foarte probabil vom avea o prezență americană la summit (La București, pe 13 mai – n.red.). Vom vedea la ce nivel

● Cum interpretați declarația Maiei Sandu despre unire? 

Din partea României nu s-a schimbat nimic față de votul unanim al Parlamentului din 2018, care a spus că România e pregătită în orice moment în care cetățenii din Republica Moldova o vor dori. Acum depinde de aspirațiile democratice ale cetățenilor Republicii Moldova. Dacă va exista majoritate pentru acest proiect, noi suntem gata

Despre un nou guvern:

România păstrează direcția pro-occidentală și există voință politică la nivelul partidelor pentru asta

Simțiți că ați făcut tot ce puteați pentru a media? Noi am pornit toți acum 10 luni crezând că această coaliție va fi trainică. Și nu s-a întâmplat. Și atunci evident că fiecare dintre noi are responsabilitate

Sindicatele din educație anunță o posibilă grevă genrală pe 25 mai. Vă veți implica pentru detensionare?

Haideți să închidem mai întâi zona politică. E nevoie de un dialog care a început deja între minister și sindicate, sunt multe chestiuni tehnice. În măsura în care e nevoie de o mediere, desigur că avem disponibilitate

articol conex ⤵︎

Ultimele articole

Categorii