▶ LIVE ”Ziua șobolanului” ❘ Moțiunea de cenzură a trecut cu 281 de voturi „pentru”, Guvernul Bolojan este demis

Scoși din ”cămară”, sociali-democrații au decis să dea foc la țară fără a avea și un plan pentru stingerea ”incendiului”. Azi, în plenul Camerei Deputaților și Senatului Guvernul Bolojan a fost demis. Numărul total de voturi valabil exprimate a fost de 285, din care voturi pentru adoptarea moțiunii de cenzură: 281.

Cătălin Predoiu, după rezultatul moțiunii:

Această coaliție avea misiunea să garanteze drumul euro-atlantic al României, să facă corecțiile necesare și să asigure o proiecție de dezvoltare

Din păcate, pe parcurs s-a pierdut această moțiune și nu trebuia să ajungem în acest punct. Trebuia să se continue discuțiile, negocierile, până când vorba lui Stolojan se cădea sub masă

PNL e un partid cu un ADN pro-european, care a dat soluții pentru țară

În acest moment, PNL nu merita această moțiune, nu merita prim-ministrul Bolojan această moțiune

E foarte multă emoție în partid, vom avea ședințe

PNL trebuie să aleagă în a se grăbi cu o decizie pripită și a fugi de responsabilitatea guvernării și a cântări și aș asuma responsabilitatea guvernării

În niciun caz nu se pune problema demisiei lui Ilie Bolojan din funcția de președinte PNL

Cea mai bună decizie pentru PNL e să continue guvernarea, să lase opțiunile deschise și să vadă ce se întâmplă în perioada următoare

Ați accepta funcția de premier? O nominalizare politică primește răspuns de la partidul politic

Sorin Grindeanu, după rezultatul moțiunii:

Eu n-am dorit azi să iau cuvântul la moțiune tocmai pentru că eu cred că tot noi împreună trebue să construim o majoritate. Votul face ca această moțiune să fie un număr record. Asta spune ceva. Asta spune că tot ceea ce s-a spus de către cei care au votat, a întrunit susținerea masivă a Parlamentului.

Am făcut și eu și colegii mei din PSD, am încercat să reducem tensiunea, să păstrăm punți de dialog. Alții au fost cei care au jucat totul sau nimic: dacă nu mai sunt eu prim-ministru nu e voie să se mai întâmple ceva în această majoritate.

Mă aștept ca dl președinte să vină și să ne convoace la consultări. Ar fi normal ca domnul Bolojan să demisioneze din funcția de prim-ministru, chiar dacă e ntermar.

Mi-aș dori ca rapid la Cotroceni să găsim o soluție să mergem înainte.

Dorim păstrarea în mare, vedem dacă vor fi ceva schimbări, a coaliției. Nu susținem guverne minoritare.

Toate opțiunile sunt deschise

Guvern tehnocrat? Nu e de dorit, dar nu exclud

Prima rundă de întâlniri de la Cotroceni, urmare a primei runde se vor decanta soluții.

Președintele Senatului, Mircea Abrudean, a anunțat că Guvernul este demis. Rezultatul votului va fi transmis președintelui României pentru a desemna un alt candidat de premier.

Până la numirea unui nou Guvern,Executivul îndeplinește actele administrative.

Liberalii urmează să se reunească în această după-amiază, într-o primă ședință după ce Guvernul Bolojan a fost demis.

A început votul.Parlamentarii primesc două bile, un albă și una neagră, care trebuie puse în cele două urne (tot una albă și una neagră). Ei își exprimă opțiunea introducând bilele în urnă, potrivit Regulamentului Camerei Deputaților:

Bila albă introdusă în urna albă şi bila neagră introdusă în urna neagră înseamnă vot „pentru”, iar bila albă introdusă în urna neagră şi bila neagră introdusă în urna albă înseamnă vot „contra”.

Ambele bile introduse în urna neagră înseamnă „abţinere”.

Sorin Grindeanu, liderul PSD:

Inițial n-am vrut să iau cuvântul, pentru că eu cred că există viață după această moțiune

Baroni? vreți să vorbim de banii primiți de Bihor și de Oradea în ultimii ani? Și nu e vorba de bani europeni? Vreți să vorbim de aerportul din Oradea? Să verificați câți bani sunt pe cursele subvenționate de la Oradea la Varșovia

Selecțiile de la companiile de stat: la energie în ultimii 10 ani PSD a fost 10 luni, în rest dvs de la PNL

La Energie selecțiile au fost întoarse majoritatea când era un reprezentant al PNL

La Transporturi au fost întoarse când pupilul dvs Foghiș care acum este la SAPE cu 50.000 de lei pe lună și celălalt domnul Florin Barbu. Acestea au fost selecțiile întoarse de Comisia Europeană

Radu Miruță (USR):

Să vorbească la moțiunea de astăzi a PSD și AUR din partea PSD un fost secretar general al Guvernului care a aprobat absolut toate măsurile acestui Guvern și care a căpușat industria de apărare prin numirea directorului de Cabinet și un fost ministru al Muncii care a plecat dintr-o coaliție dorind să nu mai muncească când țara avea nevoie nu e un semnal că țara se face bine

Moțiunea e o confruntare într-un vechi mod de a face politică prin care controlau unii toate resursele statului și o alta, în care facem selecție la companiile de stat și îi trimitem la parchet pe cei care încalcă legea

Nu vin și ne spun ce urmează după

V-am adus în special colegilor de la AUR o busolă pentru a vă garanta că atâta timp cât cei de la USR suntem în Parlament nu vom permite ca în țara asta Moscova să decidă printr-un partid ca AUR încotro să se îndrepte lucrurile

Da, n-a fost ușor să fie Nicușor, nu-l mai atacați degeaba încercând să evitați parteneriatul pe care îl faceți cu PSD

Varujan Pambuccian (minoritățile naționale):

Asistăm la încă un episod dintr-un război început acum 2 ani care pare a nu se mai termina și care nu a adus nimic bun

Sunt doi vinovați în egală măsură.

Știu sigur că de mâine va trebui să revenim la masa coaliției, să discutăm ce nu a funcționat și ce trebuie făcut, pentru că în afara acestui nucleu PSD-PNL nu vreau să mă gândesc ce se poate întâmpla și cum poate arăta un drum echilibrat către zona euro-atlantică

Noi vom ieși cu toții la vot și fiecare va avea una dintre cele 3 opțiuni: pentru, împotrivă sau anularea votului. Procedăm așa pentru că ne respectăm unii pe ceilalți

Diana Buzoianu (USR): Milioane de români vă văd și vă vor cere socoteală

Această moțiune e ca să vă păstrați privilegiile, sinecurile și contractele cu dedicație

Noul vostru mariaj cu AUR e pentru combinații, pentru sinecuri

Gigel Știrbu (PNL): Plâng pe umerii românilor PSDiștii din penthousurile lor în care s-ar putea muta lejer câteva companii de stat

Domnule Grindeanu aveți ceva în comun cu dl Bolojan. Ca premieri, amândoi ați scos lumea în stradă. Bine, în cazul dvs. oamenii au ieșit ca să vă trimită acasă!

Dle Grindeanu, vă urez succes în noul dvs. mariaj cu AUR. O să fie mai greu la partaj, că o să vă certați pe cutiile de pantofi

George Simion (AUR): Astăzi are loc prezentarea raportului unui an de președinție sub Nicușor Dan și imaginea e una neagră: deznădejde, dezbinare și sărăcie.

Nicușor Dan alege azi să-l sacrifice pe loialul tovarăș de drum, care probabil se prefigura a fi competitor electoral în mintea lui încâlcită

Nu a fost ușor, a fost Nicușor. O coaliție cere capul lui Moțoc

Noi nu suntem de vânzare, noi nu suntem trădători

Minciuna nu mai ține și, din păcate, lovitura de stat ași dat-o voi în decembrie 2024

Am auzit despre moțiuni verzi și uscate, că e cel mai mare tun financiar. Tunul financiar a însemnat achiziția a 120 de milioane de vaccin

Ați generat sărăcie pentru că nu ați tăiat privilegii. Ați avut 5 premieri.

În schimb ați luat de la mame, pensionari, de la categoriile vulnerabile

Este timpul ca prin votul de azi în Parlament ca vocea românilor să se audă. E timpul pentru reconciliere națională

Radu Oprea (PSD): Să aprindem lumina

În 10 luni, inflația s-a dublat, România a intrat în recesiune tehnică, investițiile s-au prăbușit, românii au sărăcit

Cauza este încăpățânarea unui om care crede că știe tot

Nu a fost o reformă reală, doar tăieri absurde, pentru înteținerea mitului reformatorului. Pe Bolojan nu îl interesează binele, ci ca o parte a societății să strige de durere și cealaltă să se bucure. Cu cât mai multe strigăte, cu atât mitul e mai mare

Premierul Ilie Bolojan ia cuvântul:

Am ascultat textul moțiunii și constat o fractură de logică, mai ales din partea social-democraților, pe care îi întreb: Voi unde ați fost până acum, nu ați fost la guvernare?. În locul vostru mi-ar fi rușine să semnez așa ceva!

Acum 10 luni am venit într-o situație dificilă săfac ce trebuie, nu ce e popular, ci ce e necesar

România venea din 2024 cu cel mai mare deficit. Nu eu l-am produs, l-am găsit și nu-l puteam ascunde

Am ajuns aici pentru că Guvernele anterioare au ignorat reformele

Unii dintre cei care semnează moțiunea știu ce au lăsat, că au fost la guvernare. Dar PSD nu a vrut să-și asume funcția de premier, au calculat că vor avea doar avatnajele guvernării.

Am ales să fac ce era urgent și necesar pentru țară, cu toate dificultățile, cu toate problemele care au fost în 10 luni am făcut câteva lucruri și trebuie să le mulâumesc tuturor miniștrilor cu care am colaborat, pentru că e un rezultat de echipă.

Am redus deficitul la 7,9% din PIB, am recâștigat încrederea piețelor. Am promis ordine în finanțe și asta am făcut. Pentru prima dată șefii de la Vamă și ANAF nu au ma fost numiți politic.

Investițiile anul acesta sunt 165 de miliarde. Sigur, o parte importantă sunt fonduri europene, dar sunt 8% din PIB

Am renegociat PNRR, nu a fost o treabă ușoară.

Am adoptat reforma pensiilor magistraților. Toți o cereau dar nici un guvern nu s-a legat de acest subiect, iar când coborai la briefing să prezinți subiectul coborai singur, că inițiatorii nu voiau.

Am venit cu reducerea de 10% în administrație, am făcut-o cu mare greutate, cu frâna de mână trasă.

Comisia Europeană ne-a validat această traiectorie. Dobânzile au început să scadă. A venit războiul din Golf și moțiunea

Moțiunea e mincinoasă, cinică și artificială. Se bazează pe date care nu sunt reale și pare că a fost scrisă de oameni care parcă nu au fost la guvernare. E cinică, pentru că nu ține cont de contextul dificil.

Au fost 3 faze: în prima fază, în primele luni, PSD a ales să joace rolul opoziției în interiorul Guvernului. E neplăcut să fii la ședința de coaliție, să plece pe surse ce nu s-a discutat și seara să vezi la tv că nu e valabil ce s-a stabilit dimineață, sperând că unii vor rămâne cu decontul măsurilor, vom identifica un vinovat, iar alții vor scăpa de nota de plată, ca să recupereze electoratul pierdut. Dar nu au reușit, pentru că electoratul a fost pierdut în 2024 când nu a fost respectat și când guvernele din care și noi am făcut parte am promis ce nu putem face.

În toată această perioadă am răbdat, m-am făcut că nu aud, considerând că pentru țară merită să pierzi, să suporți.

Apoi am început să lucrăm la reduceera cheltuielilor statului și am generat supîărarea baronilor locali care nu au mai putut folosi bugetului stat ca pe o pușculiță. Unii au mentalitate că dacă la județe sunt jupâni așa trebuie să fie și la nivel de țară. Așa a fost până acum, dar n-a mai mers.

La Electrocentrale Craiova a primit împrumut de la stat pentru că a pierdut fondurile europene în 2024. S-a făcut vreo investiție? În 2025, CJ Dolj nu termină aerportul, ce să faci, trebuie ajutat aeroportul, 50 milioane HG din fondul de rezervă. În următorul an când din nou trebuia să dăm zeci de milioane nu a mai mers și asta a generat supărare.

Unii care își fac treaba par fraierii de serviciu ai celor care s-au obișnuit să folosească bugetul de stat ca o pușculiță.

Depunem proiecte de investiții la CNI care are buget de 2,5 miliarde, iar șantierele deschis sunt pentru 12 miliarde. Dacă deschideam noi investiții părea doar că facem treabă și lăsam șantiere deschise și neterminate.

După câteva luni, mi-am dat seama unde sunt problemele statului, că nu m-a informat nimeni. Avem niște conducte sparte ca la termoficare și dacă aceste găuri nu sunt reparate, nu se va putea echilibra bugetul

Nimeni nu-i atâta de naiv să creadă că secretarul de stat care coordonează Aeronautica pregătește un concurs și ies membrii aeroportului și apoi aceștia fac un concurs și câștigă secretarul de stat. Asta se vede și de la Bruxelles

Le-am cerut să le aprobăm proiectele de management în ședința de Guvern. Ați ajuns acolo pe niște filiații, dar măcar să vă pună să faceți treabă dacă tot încasați o grămadă de bani.

Gândiți-vă ce pierderi sunt la companiile care primesc subvenții, sute de milioane an de an. Dacă nu reducem aceste pierderi, dacă nu administrăm bine aceste companii, indiferent cine va fi în guvernare nu va putea performa

Această moțiune vorbește despre companii. Cei care știu cum se listează o companie știu că o informare despre o posibilitate în ședina de guvern n-are nicio valoare economică

Deci baza acestei moțiuni nue xistă, e o minciună totală, dar trebuia să vă agățați de ceva

Se vorbește de sărăcirea populației: TVA, CASS… Dar nu le-am hotărât astea împreună? Cât sunteți de ipocriți?

Nu s-a văzut o corecție de deficit fără o constrângere economică. Dar poate veți avea ocazia să demonstrați cum le faceți pe toate fără să deranjați pe nimeni. Ați mai încercat în 2024 și nu v-a ieșit.

Eu le mulțumesc românilor

Nu aveți nicio credibilitate ca oameni care locuiesc în penthouse-uri din of-shoreruri și care sfidează bunul simț să plângă pe umerii românilor, oamenii care au mașini mai scumpe decât câteva apartamente să vină să ne explice cât a de greu

Sărăcirea populației s-a făcut când am avut vîrful de deficit maxim, pentru că cineva care a spart banii familiei nu are nicio vină, are cel care strânge cioburile, adună familia

Plătim nota de plată pentru 2024

Mi s-a reproșat că m-am agățat de scaun. Eu mă țin de principii. Dacă aș fi văzut un plan, o soluție m-aș fi dat la o parte

Poate spune cineva cum va funcționa România de mâine? Aveți un plan?

Riscăm să ne întoarcem, prin ceea ce faceți, de unde am plecat

A fost aprobată ordinea de zi a ședinței de plen.

Și-au înregistrat prezența 402 senatori și deputați din cei 464 de parlamentari.

Ședința plenului reunit al Parlamentului a început cu intonarea imnului de stat. Ședința este condusă de către președintele Senatului, Mircea Abrudean (PNL), și președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu (PSD).

Membrii Guvernul Bolojan și-au ocupat locurile în Parlament, unde urmează dezbaterea și votul la moțiunea de cenzură PSD-AUR.

 Bolojan, primit cu huiduielile Dianei Șoșoacă, pe holurile Parlamentului. SOS, partidul condus de popliticiana aservită Moscovei, a anunțat că votează moțiunea de cenzură PSD-AUR. SOS are 15 deputati.

Astfel, doar cu voturile SOS, PSD și AUR au 234 de voturi în favoarea moțiunii de cenzură. Ca să treacă moțiunea e nevoie de 233 de voturi.

Daniel Fenechiu, liderul senatorilor PNL, a declarat la Antena 3 că, dacă moțiunea de cenzură trece, cel mai probabil PNL va decide să treacă în opoziție

România1.ro: Cum poate moțiunea PSD-AUR să nască ”proiectul Bolojan”, discret anunțat de premier ca ”o alternativă” și ”forță politică” pentru ”România modernă”.


Negocieri / consultări. De când a fost anunțată moțiunea PSD-AUR, intitulată „Stop planului Bolojan” și semnată de 254 de parlamentari, toate partidele fac calcule. Împreună, PSD și AUR au 219 voturi. Pentru a demite Guvernul este nevoie de votul a 233 din totalul de 464 de parlamentari. 

Deși săptămâna trecută grupul Minorităților Naționale din Camera Deputaților intenționa să nu voteze moțiunea, săptămâna aceasta nu a fost luată nicio decizie formală. Astfel, deputații care reprezintă minoritățile vor vota cum vor considera. Dacă toți cei 17 ar vota pentru moțiune, ar asigura din start numărul necesar de voturi pentru demiterea Guvernului, chiar dacă niciun alt parlamentar, în afară de cei de la PSD și AUR, nu ar vota.

Câțiva parlamentari încă nu au decis cum vor vota. Este vorba despre membrii unei facțiuni a parlamentarilor POT – șapte, mai exact, conduși de deputatul Răzvan Chiriță. Ei au anunțat că vor decide marți dimineață dacă vor vota sau nu pentru demiterea Guvernului Bolojan, după ce se vor consulta din nou cu reprezentanții din teritoriu. 

Cei 15 deputați ai S.O.S România, conduși de Diana Șoșoacă, au anunțat că decid tot marți dimineață dacă votează sau nu moțiunea. 

Europarlamentara pro-rusă Diana Șoșoacă / Foto: Facebook / Diana Ivanovici Șoșoacă - Oficial

Luni, mai mulți parlamentari din partidul S.O.S. România au intrat live pe Facebook pe contul Dianei Iovanovici Șoșoacă, făcând un sondaj prin care au întrebat urmăritorii cum să voteze la moțiunea PSD-AUR. În prima oră a live-ului, 85% dintre urmăritori au transmis că parlamentarii S.O.S ar trebui să voteze moțiunea. 

„Cred că este momentul în care poporul să-și aleagă singur soarta și să își asume, să fie și el responsabil. Drept pentru care avem sondaje deschise atât în interiorul partidului. Se va vota până la 00.00”, a declarat Șoșoacă pentru Gândul. 

Jocul bilelor. Metoda de vot este următoarea: parlamentarii primesc două bile, un albă și una neagră, care trebuie puse în cele două urne (tot una albă și una neagră). Ei își exprimă opțiunea introducând bilele în urnă, potrivit Regulamentului Camerei Deputaților:

Bila albă introdusă în urna albă şi bila neagră introdusă în urna neagră înseamnă vot „pentru”, iar bila albă introdusă în urna neagră şi bila neagră introdusă în urna albă înseamnă vot „contra”.

Ambele bile introduse în urna neagră înseamnă „abţinere”.

Ultimele articole

Categorii