În 60 de minute, mesajul lui Bolojan de Ziua Europei a ”explodat”, cu zeci de mii de reacții și mii de comentarii și distribuiri. Ce le spune românilor care azi ies în stradă

Sâmbătă, premierul Ilie Bolojan a transmis un mesaj cu ocazia Zilei Europei care, într-o singură oră, a ”explodat”, adunând aproape 25 de mii de reacții, peste 1.200 de comentarii și peste 1.200 de distribuiri. Mesajul este unul mobilizator, de luptă pentru menținerea țării pe ”un singur – Europa” și împotriva sistemului de putere cu rădăcini adânci în comunism, un sistem în care unii avansau prin relații, nu prin competență.

„Ani la rând, în România a supraviețuit un mecanism de putere cu rădăcini adânci în comunism, un sistem în care unii avansau prin relații, nu prin competență, în care resursele statului serveau rețele de influență, nu oamenii”, a scris el pe Facebook.

„Astăzi, acest sistem reacționează. Pentru că reformele îi taie privilegiile și sursele de putere. De aceea, modernizarea României este o luptă grea”, a adăugat premierul demis.

Bolojan s-a adresat și celor care vor participa la manifestația „Un singur drum – Europa”, organizată sâmbătă, în centrul Capitalei, cu ocazia Zilei Europei.

„Le mulțumesc tuturor celor care ies astăzi în stradă pentru valorile democratice. Chiar dacă nu sunt în București, sunt alături de ei și de toți cei care cred într-o Românie europeană, modernă și dreaptă. Democrația nu se apără o dată la câțiva ani. Se apără în fiecare zi”, a spus el.

Ultimele articole

Categorii