Încă un demers făcut de Guvernul Bolojan înainte ca PSD și AUR să vină la putere: trecerea ELCEN la Primăria Capitalei. Ce înseamnă asta București

Guvernul a anunțat joi aprobarea unumemorandum care prevede începerea procedurilor de transfer, prin tranzacție, la Primăria Capitalei, pachetul de acțiuni deținut la ELCEN de Ministerul Energiei, către Municipiul București, valoarea tranzacției urmând să fie determinată "de evaluarea de piață pe care o va face Ministerul Energiei în perioada următoare".

Memorandumul, inițiat de ministrul interimar al Energiei, Ilie Bolojan, vizează un acord de principiu cu privire la preluarea de către Primăria București a pachetului de acțiuni deținut de stat prin Ministerul Energiei la Societatea Electrocentrale București (ELCEN), pentru înființarea și organizareaserviciului public de alimentare cu energie termică în sistem centralizat.

Sursa foto: ELCEN

Decizia privind această tranzacție ține cont de solicitarea Consiliului General al Municipiului București și de etapele prevăzute de lege în acest sens, a anunțat joi Guvernul.

Derularea etapelor necesare implementării se va realiza sub coordonarea șefului cancelariei prim-ministrului. „Guvernul va fi informat lunar cu privire la stadiul de implementare și, în cazul în care sunt necesare modificări legislative sau luarea unor masuri de către guvern, acestea se vor supune aprobării sau analizei cu celeritate”, spune Executivul.

Memorandumul propune, de asemenea, ca Ministerul Energiei, Ministerul Dezvoltării, Ministerul Finanțelor, Municipiul București și Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei să elaboreze și să prezinte Guvernului o analiză cu propuneri de modificare a cadrului legal primar, secundar și terțiar și/sau contractual (contractele încheiate între Termoenergetica și consumatori, contractul de delegare a gestiunii, contractul de vânzare energie termică) în vederea eficientizării mecanismelor de plată și/sau de garanție sau orice alte clauze/prevederi pentru evitarea acumulării continue de penalități de întârziere așa cum se întâmplă și în prezent și s-a întâmplat și istoric în relația cu RADET.

Primarul general al Capitalei, liberalul Ciprian Ciucu, a anunțat săptămâna trecută că a discutat cu ministrul interimar al Energiei, Ilie Bolojan, despre pașii următori pentru a realiza sistemul SACET în București.

Sursa foto: Facebook / Ciprian Ciucu

„Este vorba despre preluarea ELCEN de către Primăria Capitalei pentru a termina odată cu împărțirea responsabilității și aruncarea vinei între M. Energiei și Primăria Capitalei. Au fost făcuși pași anteriori pentru acest lucru, dar nu au fost finalizați. Vrem să punem în practică decizii luate anterior, apoi tergiversate ani de zile.”, a spus Ciprian Ciucu pe Facebook.

„Ideea preluării ELCEN de către Primăria Capitalei este ca producția și distribuția să fie coordonate într-un sistem unitar, pentru a facilita investițiile și modernizarea rețelei.”, a precizat Ciucu.

El a mai spus că s-a convenit ca Ministerul Energiei să facă evaluarea activelor ELCEN, evaluare de care ministerul „se face că uită de mai mulți ani”.

„Evident, procesul de preluare va putea fi blocat iarăși de către viitorul guvern. Să vedem…Deciziile corecte nu trebuie să aibă culoare politică, termoficarea nu trebuie să aibă culoare politică pentru că cei care au de suferit sunt buc

Ultimele articole

Categorii