SUA anunță că două nave comerciale americane ghidate de distrugătoare US Navy au spart blocada Iranului asupra Strâmtorii Ormuz. Teheranul a reacționat imediat

Două nave comerciale sub pavilion american au tranzitat cu succes Strâmtoarea Hormuz, a anunțat luni armata american. În replică, Teheranul respinge declarațiile oficialilor americani ca fiind „nefondate” și „minciuni sfruntate”.


„Forțele americane sprijină activ eforturile de restabilire a tranzitului pentru transportul maritim comercial”, a declarat Comandamentul Central al SUA într-o postare pe X.

”Distrugătoarele cu rachete ghidate ale Marinei SUA operează în prezent în Golful Persic, după ce au traversat Strâmtoarea Hormuz în cadrul operațiunii „Project Freedom”. Forțele americane contribuie activ la eforturile de restabilire a tranzitului navelor comerciale. Ca prim pas, două nave comerciale sub pavilion american au traversat cu succes Strâmtoarea Hormuz și își continuă călătoria în condiții de siguranță”, a anunțat Comandamentul Central al SUA.

Navigarea cu succes a navelor prin strâmtoare vine la o zi după ce președintele Donald Trump a promis că va ghida navele prin canalul navigabil, unde Iranul încearcă să controleze transportul maritim.

IRGC: ”Minciuni sfruntate”

Corpul Gărzilor Revoluționare Islamice (IRGC) din Iran a susținut însă că nicio navă comercială sau petrolier nu a tranzitat Strâmtoarea Hormuz în ultimele ore, respingând declarațiile oficialilor americani ca fiind „nefondate” și „minciuni sfruntate”, potrivit unui comunicat publicat luni de publicația semioficială iraniană Tasnim News.

IRGC a declarat că „alte mișcări maritime” care contravin principiilor anunțate de Marina IRGC „se confruntă cu riscuri serioase” și a avertizat că navele considerate a încălca regulile vor fi „oprite cu forța”, așa cum a menționat Tasnim.

Ultimele articole

Categorii