Bolojan, după discuțiile cu Nicușor Dan: ”Am avut un dialog bun. Îmi asum în continuare mandatul de premier”. Care sunt principalele direcții ale guvernării fără PSD

Delegația liberalilor, condusă de Ilie Bolojan, în calitate de premier și lider al partidului, a intrat la consultări cu șeful statului după echipa PSD. La final, premierul a declarat că i-a transmis președintelui că își asumă în continuare mandatul de premier, în condițiile în care PSD a anunțat că îi retrage sprijinul politic.

”Am avut un dialog bun. Îmi asum în continuare mandatul de premier”, a spus Ilie Bolojan, care a prezentat într-o scurtă declarație de presă mandatul cu care PNL l-a trimis la Cotroceni.

Premierul a enumerat și prioritățile guvernamentale din perioada imediată.

”Una dintre ele ține de jaloanele necesare pentru absorbția fondurilor UE. Pentru a îndeplini acest jaloane (din PNRR – n.red.) e nevoie de proiecte de legi sau hotărâri de guvern. Pentru proiectele de legi e nevoie de sprijin parlamentar și PNL va promova un moratoriu cu toate forțele din Parlament”, a declarat premierul.

Ilie Bolojan a mai anunțat că ”e important să renegociem anumite termene pentru unele proiecte de infrastructură, să aranjăm proiectele care nu pot fi finalizate astfel încât să nu pierdem granturi”.

”Până la finalul lunii mai, România trebuie să finalizeze proiectele pe programul SAFE, care ține de apărarea țării. Și e nevoie ca proiectele să fie aprobate. Am avut un dialog bun și l-am asigurat pe domnul președinte de responsabilitatea PNL și a mea de a asigura guvernarea țării, pentru a genera stabilitate, a asigura reformele și a corecta ce trebuie corectat”, a mai declarat premierul Ilie Bolojan.

Ultimele articole

Categorii