Cum a reușit Bolojan cu o singură frază să-și exprime civilizat tot disprețul pe care îl are față de Grindeanu și oamenii lui, într-un interviu care provocă crize în PSD

Luni seară, la Digi24, premierul Ilie Bolojan a acordat probabil cel mai tranșant interviu de la declanșarea crizei în care a fost aruncată țara de către PSD și AUR. Întrebat dacă el, ca parlamentar, ar vota pentru varianta Sorin Grindeanu – premier, Ilie Bolojan a răspuns cu o frază scurtă, cu doar două predicate: ”Partidul Național Liberal nu ar trebui să voteze un astfel de premier”. Or, acest ”un astfel de premier” spune totul despre ce crede Bolojan despre Grindeanu: minciună, incompetență, corupție, atribute pe care premierul le explică într-o altă sintagmă, ”boala pesedismului”.

Premierul demis Ilie Bolojan a afirmat, luni seară, în direct la Digi24, că nu ar refuza funcția de șef al Executivului, dacxă se va ajunge din nou în situația să i se propună această funcție. „Nu voi fugi de o astfel de răspundere”, a spus liderul PNL, care a continuat explicând că, în viziunea sa adevărata problemă este „pesedismul”, de care suferă și alte partide, nu doar social-democrații.

În această ipoteză, în care se va ajunge într-o situație în care va fi nevoie de asta, la fel cum, în vara anului trecut, când nimeni n-a dorit să-și asume răspunderea pentru țara noastră, dacă asta va fi situația, nu voi fugi de o astfel de răspundere.

Dar v-am spus, nu aceasta este problema. Problema este filozofia de guvernare. De ce? Sunt niște lumi diferite pe care eu am crezut că le pot aduce într-o zonă de suportabilitate. Există gândirea și am spus boala, care este pesedismul, în care instituția este condusă ca un fel de patrimoniu personal de cel care ajunge în fruntea instituției sau a companiei. Asta este varianta care ne-a creat o grămadă de probleme. Nu este doar în PSD această boală, pentru că atunci când stai cu PSD-ul să ne înțelegem bine, aceste apucături se transferă la toți și toate partidele care au fost în guvernare, într-o manieră sau alta au aceste boli peste tot. Da, sigur, PSD-u,l că ne place, că nu ne place, este întruchiparea acestei boli”, a conchis premierul demis.

PNL nu va vota un guvern construit în jurul PSD. ”În afară de a fugi de răspundere, de a minți, de a face doar retorică politică, nu au probat nimic în aceste luni

Președintele PNL a mai anunțat că în acest moment partidul său nu va susține un guvern minoritar construit în jurul PSD, pentru că „nu te poți baza pe ei că vor face ceea ce trebuie pentru țara noastră”, dar că „este absolut normal ca românii să-i vadă care le sunt soluțiile, pentru că v-am spus, în afară de a fugi de răspundere, de a minți, de a face doar retorică politică, nu au probat nimic în aceste luni”.

Referitor la varianta unui Guvern minoritar în jurul PNL, Bolojan s-a arătat încrezător că liberalii, alături de USR și UDMR nu vor fugi de o astfel de răspundere.

În condițiile în care se va ajunge la discuții despre un astfel de guvern și se va evalua care este situația, vom lua deciziile de rigoare. Dar astăzi, dacă mă întrebați, PNL nu trebuie să susțină un astfel de Guvern, pentru că, la datele pe care le-a probat până acum conducerea Partidului Social Democrat, la fuga de de răspundere în totalitate, la acțiunea iresponsabilă de a șubrezi România într-o situație limită, nu e vorba, v-am spus, de o persoană sau alta, ci pur și simplu, de o realitate pe care nu o putem nega. Nu te poți baza pe ei că vor face ceea ce trebuie pentru țara noastră, dar este absolut normal ca românii să-i vadă care le sunt soluțiile, pentru că v-am spus, în afară de a fugi de răspundere, de a minți, de a face doar retorică politică, nu au probat nimic în aceste luni”, a spus Ilie Bolojan.

Referitor la scenariul unui guvern din care să facă parte PNL, premierul demis a spus că liberalii și partenerii de la USR, poate și UDMR, nu vor fugi de răspundere.

La un moment dat, desigur, în condiții de stabilitate, cu o guvernare majoritară, cu oameni responsabili, este cea mai bună situație pentru a guverna pentru a face proiecte predictibile și pentru a merge cu viteza maxim posibile în condițiile date. Da, se pare că nu am stat în această situație, am ieșit din ea în momentul în care interesele grupurilor din spatele conducerii Partidului Social Democrat, în momentul în care interesele baronilor locali au fost afectate, ceea ce s-a și întâmplat, pentru că nu mai pot, puteam continua să mergem cu lucruri care îi afecta doar pe cetățeni, fără să reducem cheltuielile statului, fără să eliminăm risipa, fără să stopăm pierderile în în aceste condiții în care nu se poate merge, e posibil într-adevăr să ajungem la guverne minoritare, o situație în care s-a mai funcționat în România.

E clar că orice guvern minoritar nu are stabilitatea și predictibilitate în acțiune a unui guvern care este cu o majoritate și în condițiile în care Partidul Social Democrat nu va reuși să facă un guvern sau va fugi de această răspundere, sigur că în aceste condiții, următoarea soluție este ca ceilalți să-și asume răspundere a să formeze un guvern și PNL împreună cu USR, poate cu UDMR, nu cred că fug de o astfel de răspundere dacă se va ajunge în această situație”.

Ultimele articole

Categorii