NEWS ALERT ❘ Americanii retrag din NATO avioane de luptă, distrugătoare și submarine, ca parte a procesului de reducere a prezenței în Europa

Washingtonul a informat aliații că va reduce treptat numărul de bombardiere strategice, avioane de vânătoare, drone, submarine și nave de război alocate NATO, în timp ce continuă să exercite presiuni asupra Europei pentru ca aceasta să-și asume mai multe responsabilități în ceea ce privește propria apărare. Statele Unite nu au oferit un calendar clar pentru această retragere, în contextul în care urmăresc să-și reducă angajamentele față de alianță.

Anunțul a fost făcut vineri, în cadrul unei reuniuni cu ușile închise a directorilor politici ai NATO, de către consilierul Pentagonului, Alexander Velez-Green, potrivit a doi diplomați ai alianței cărora li s-a acordat anonimatul pentru a putea vorbi liber, potrivit Politico.

Reducerile reflectă eforturile de lungă durată ale președintelui american Donald Trump de a reduce rolul Americii într-o alianță pe care a criticat-o în repetate rânduri ca fiind inutilă pentru Washington. De asemenea, ele subliniază orientarea militară a administrației către alte regiuni, precum Indo-Pacificul.

”Acum este mult mai clar!”

Trump a consternat aliații europeni anunțând că va retrage 5.000 de soldați din Germania, ceea ce s-a dovedit ulterior a include 4.000 de soldați din Polonia — înainte de a face o întoarcere de 180 de grade și de a spune că va desfășura încă 5.000 de soldați în Polonia.

Natura exactă a reducerilor nu este încă finalizată, au spus diplomații, iar SUA nu a stabilit niciun termen limită pentru acestea. Washingtonul a asigurat, de asemenea, aliații că nu vor exista modificări în ceea ce privește descurajarea nucleară, au adăugat aceștia.

Întâlnirea „nu a oferit detalii exhaustive… dar acum este mult mai clar”, a spus un al treilea diplomat NATO, căruia i s-a acordat, de asemenea, anonimatul pentru a putea vorbi liber. „Va depinde de capacitatea celorlalți de a veni cu alternative… unele nu sunt afectate, altele dispar complet, altele pot fi reduse la jumătate sau la o treime.”

„Calendarul este mai complicat, deoarece este legat de credibilitatea descurajării și a apărării”, au spus ei. „Acestea fiind spuse, încă nu s-a decis definitiv nimic, nici măcar în SUA.”

Aliații europeni și SUA vor discuta probabil mai pe larg această problemă la conferința NATO privind generarea de forțe de luna viitoare, au spus cei doi diplomați. Aceasta este o întâlnire în cadrul căreia planificatorii militari naționali definesc capacitățile pe care le pot oferi alianței și în ce condiții.

În cadrul sistemului de model de forță al NATO, membrii alianței identifică periodic soldații și echipamentele pe care le vor angaja în operațiunile NATO — punându-le la dispoziția comandantului suprem al alianței în cazul unui război. Detaliile sunt un secret bine păzit, dar Washingtonul dorește acum să reducă aceste angajamente.

”Europa trebuie să-și dea seama de ce are cu adevărat nevoie”

Jennifer Kavanagh, directoarea departamentului de analiză militară la think tank-ul Defense Priorities din Washington, a declarat că reducerile ar crea lacune care ar fi deosebit de dificil de acoperit rapid pentru anumite tipuri de resurse militare, inclusiv submarine și bombardiere strategice.

Dar aliații europeni nu ar trebui să încerce să le înlocuiască cu altele similare, a susținut ea. „Lucrul important în ceea ce privește aceste retrageri ale SUA nu este ca Europa să compenseze ceea ce se pierde, ci [ca] Europa să-și dea seama de ce are cu adevărat nevoie pentru a se apăra și să-și procure acele capacități”, a spus Kavanagh. „În general, Europa poate face acest lucru în termen de cinci ani.”

Secretarul de stat american Marco Rubio le-a spus clar vineri colegilor săi miniștri de externe din NATO că urmează noi reduceri ale trupelor și armamentului american — asigurându-i în același timp că acest lucru se va face în mod coordonat.

„Este bine înțeles în cadrul alianței că prezența trupelor americane în Europa va fi ajustată – acest proces era deja în curs și s-a desfășurat în coordonare cu aliații noștri”, a declarat Rubio reporterilor în orașul suedez Helsingborg. „Nu spun că vor fi încântați de acest lucru, dar cu siguranță sunt conștienți de el.”

Purtătoarea de cuvânt a NATO, Allison Hart, a declarat pentru Politico că „a existat o dependență excesivă de forțele și capacitățile SUA” din partea alianței, adăugând: „Dar, pe măsură ce Europa și Canada investesc mai mult în apărare și își dezvoltă mai multe capacități, echilibrul responsabilităților se poate schimba.”

„Această schimbare consolidează planurile de apărare ale NATO prin reducerea dependenței excesive de un singur aliat și reflectă o schimbare mai amplă care are loc în cadrul alianței”, a spus ea.

Ultimele articole

Categorii