Al patrulea atac în două săptămâni. Forțele ucrainene distrug din temelii portul petrolier al Rusiei la Marea Neagră – Tuapse. Putin tocmai deplângea ”poluarea” provocată

Forțele ucrainene au lansat, pe 1 mai, încă un atac asupra rafinăriei de petrol Tuapse din regiunea Krasnodar din sudul Rusiei, unde incendiile ard de zile întregi pe fondul unei serii de atacuri devastatoare. Atacul raportat marchează al patrulea atac asupra portului în ultimele două săptămâni. Ucraina a confirmat anterior atacuri asupra orașului Tuapse pe 16 , 20 și 28 aprilie . În urma celui de-al treilea atac, a fost declarată stare de urgență în districtul municipal.

Ministerul Situațiilor de Urgență din Rusia a afirmat pe 29 aprilie că a stins în sfârșit incendiile din Tuapse cauzate de valul de greve. Dar, doar o zi mai târziu, un nou atac a reaprins flăcările de la instalație.

Fotografii și videoclipuri ale unui al patrulea atac asupra rafinăriei și terminalului maritim au apărut pe rețelele de socializare în primele ore ale zilei de 1 mai, locuitorii raportând explozii în zonă, potrivit canalului de monitorizare Telegram Exilenova-Plus.

Locuitorii locali au declarat pentru canalul rusesc Telegram Shot că unitățile de apărare aeriană erau active deasupra orașului Tuapse și că cel puțin 10 drone fuseseră deja doborâte. Au fost raportate explozii și focuri de armă active, iar pe aeroporturile regionale au fost introduse restricții.

Cartierul Operațional din Ținutul Krasnodar a raportat ulterior că un atac cu drone a declanșat un incendiu la terminalul maritim din Tuapse.

Ministerul Apărării din Rusia a susținut că un total de 141 de drone au fost doborâte în toată țara peste noapte.

Rafinăria de petrol Tuapse, situată pe coasta Mării Negre în regiunea Krasnodar , procesează aproximativ 12 milioane de tone de petrol anual. Ucraina a desfășurat o campanie neîncetată de greve împotriva instalației în ultimele două săptămâni, amenințând orașul turistic.

După primul atac, serviciile locale de urgență au reușit să limiteze incendiul și chiar să-l stingă complet la terminalul maritim, dar acesta a continuat să ardă la amplasamentele rezervoarelor de stocare, intensificându-se cu fiecare atac ulterior.

Rafinăria a fost afectată cel mai recent pe 28 aprilie, prelungind incendiile de mai multe zile . Pe 29 aprilie, Ministerul Situațiilor de Urgență din Rusia a declarat că incendiile la suprafață au fost stinse în Tuapse.

În urma primelor trei atacuri ale Ucrainei asupra rafinăriei, 24 de rezervoare de stocare au fost distruse și alte patru au fost avariate, în timp ce o instalație de procesare a țițeiului a fost, de asemenea, afectată.

Consecințele negative asupra mediului — inclusiv produsele derivate din petrol din aer și scurgerile de petrol pe străzile orașului — au făcut ca destinația turistică, cândva atractivă, să fie nesigură pentru vizitatori, deși președintele rus Vladimir Putin a minimalizat amenințarea la adresa Tuapse.

Forțele ucrainene și-au intensificat atacurile asupra industriei petroliere ruse, care alimentează armata rusă și finanțează fondurile de război ale Kremlinului.

Conform datelor compilate de Bloomberg, atacurile Ucrainei asupra infrastructurii petroliere rusești au atins un nivel record din ultimele patru luni în aprilie, fiind înregistrate cel puțin 21 de atacuri asupra rafinăriilor, conductelor și activelor petroliere pe mare.

Atacurile au redus capacitatea medie a rafinăriei Rusiei la 4,69 milioane de barili pe zi, cel mai scăzut nivel din decembrie 2009, a relatat Bloomberg.

Pe fondul creșterii atacurilor cu drone ucrainene, Rusia și-a redus festivitățile de Ziua Victoriei la Moscova, iar Putin a propus un armistițiu temporar în timpul sărbătorii de 9 mai. Ucraina a răspuns cu propria propunere de armistițiu pe termen lung .

Ultimele articole

Categorii